
Sousedské spolky
Jedna z cest, jak začít budovat síť vztahů i ve vaší čtvrti.
K čemu je spolek dobrý?
Snadná a rychlá komunikace
Pro Vás i pro sousedy bude jednoduché oslovit lidi z okolí s novými nápady, nabídkami nebo poptávkami. Budete mít vždycky na koho se obrátit.
Sousedská výpomoc je často mnohem rychlejší, než profesionální služby. A funguje v neděli i v pandemii.
Propojení aktivních lidí
Nad nápady se mohou propojit zájemci, kteří se jim chtějí věnovat a dále je rozvíjet. Někoho baví organizovat akce pro děti, další se rád stará o sousedskou knihovnu a někdo zase radši organizuje bleší trhy. Využijte pestrosti lidí, které máte kolem sebe.
Nalezení přátelství a nových kontaktů
Ve velké skupině sousedů si určitě najdete nějaké přátele vy i vaše děti. Seznámíte se se sousedy různých generací a zájmů, které byste normálně nepotkali. Získáte užitečné kontakty, ať už na místní řemeslníky, “hlídací babíčky” nebo třeba i pracovní příležitosti pro vás.
Jednodušší spolupráce s obcí a místními organizacemi
Jako spolek budete snáze získávat podporu obce a spolupracovat s místními organizacemi. Můžete například informovat o spolku a sousedských akcích v místních novinách, získat granty na realizaci akcí a dobrovolničit pro místní neziskovky.
Budete se cítit více doma.
Tam, kde funguje sousedský život, ulice přestává být anonymním a cizím prostorem. Začnete své sousedy poznávat a zdravit i po cestě z práce či z nákupu – má to své veliké kouzlo!
Jak založit nový spolek?
Přidejte se na online mapu jako spolek, aby ho mohli vaši sousedé nalézt a připojit se.
Na začátku je potřeba vymyslet, jak spolu budete komunikovat. Osvědčilo se založení facebookové skupiny spolku, kde probíhá většina interakcí, poptávek a snadno se do ní zvou a přidávají další zájemci. Můžete si také vyměnit e-maily nebo vytvořit sdílenou tabulku telefonních čísel pro rychlejší komunikaci. Doporučujeme stanovit kontaktní osobu, které se mohou ozývat lidé ze spolku i mimo něj.
Domluvte se s pár lidmi, kteří do toho půjdou s vámi. Oslovte přátele a sousedy bydlící v okolí. Skupinu propagujte tištěnými letáky na dveřích a nástěnkách domů v ulici. Pozvánku do skupiny můžete sdílet do jiných a větších lokálních facebookových skupin. Můžete také obejít sousedy a seznámit je se spolkem osobně. Je to skvělé téma na seznámení.
Když to situace dovolí, naplánujte první veřejné setkání sousedů. Zvolte vhodné místo nedaleko. Do pozvánky uveďte kontaktní osobu a jak vás na místě příchozí poznají. Vytvořte událost na Facebooku a sdílejte pozvánku na velké lokální facebookové skupiny.
Nastartujte vlastní aktivitou fungovaní spolku. Poptávejte věci k zapůjčení. Přizvěte sousedy na akce, kam se chystáte. Říkejte si o pomoc a nebojte se ptát i na maličkosti. Inspirujete tím ostatní, aby byli také aktivní.
Jak to funguje
u nás na Praze 7
Před 2 lety jsem v naší ulicí na Praze 7 neznal prakticky nikoho. Když jsem se seznámil s podobně smýšlející sousedkou z druhé strany ulice, rozhodli jsme se zkusit trochu oživit místní vztahy. Založili jsme facebookovu skupinu Sousedé Janovského. Dnes má přes 320 členů a stále roste.
Důležitá ale nejsou čísla. Hlavní je, že spolek přitahuje lidi s chutí pomáhat ostatním, sdílet co můžou a podporovat se navzájem. Díky skupině jsem osobně poznal desítky zajímavých a otevřených lidí z okolí a nebál bych se mnohým z nich ozvat v nouzi. Čtvrť pro mě už není šedou anonymní zónou, ale místem, kde žije spoustu dobrých lidí.
Prvním krokem k fungující skupině bylo přizvání přátel z okolí a veřejné setkání. Sešlo se nás tenkrát asi 10. Pozvali jsme také externího facilitátora, aby nás podpořil v konstruktivní diskuzi, dal prostor k vyjádření všem a dovedl setkání v závěru ke společné dohodě. To nám pomohlo, aby se i ostatní aktivně zapojili a cítili se součástí vznikajícího projektu. Také jsme se dozvěděli, jaké jsou aktuální potřeby našich sousedů, co jim v ulici chybí a co by rádi změnili. Na základě toho jsme pak zkoušeli rozvíjet různé oblasti sousedství.
Ve skupině bylo brzy celkem snadné něco si půjčit, říct si o pomoc se stěhováním, udat lístky do divadla, uspořádat pro děti bojovku nebo se potkat se na pivo.
Pomoc v nouzi
Jaký je potenciál spolku v sociální oblasti, jsme si vyzkoušeli už dlouho před epidemií v praxi. Cituji úryvek z článku o našem spolku v místním plátku:
„Na Strossmayeráku jsem potkala paní uvízlou na přechodu. Dva lidé ji podpírali pod paží, ale ona nebyla schopna pohnout nohama. Ukázalo se, že má roztroušenou sklerózu a dochází dvakrát denně na terapii k čínské lékařce. Cesta trvající běžně pět minut jí zabrala dvě hodiny. Neměla nikoho, kdo by jí tu pomáhal,“ popisuje Michaela Šormová, která má sama zkušenosti s péčí o nemocného otce. Michaela mobilizovala spolkový tým, a nemocnou tak každé ráno někdo převezl k lékaři a odpoledne zpět. Jedna ze sousedek jí pak nabídla i ubytování, paní totiž bydlela mimo Prahu. „Nikomu to nepřidělalo moc práce, snad akorát radost z pomoci. Paní z Prahy odjížděla s představou, že takhle to na Sedmičce chodí běžně,“ vypráví s úsměvem Šormová.
Takových situací pak přibývalo a spolek se ukázal jako šikovný nástroj k propojení dobrovolné pomoci lidem v nouzi. Ať už to byly rodiny s vyhořelým bytem, osamělí senioři, dlouhodobě pečující o nemocné nebo zdravotně postižení. Téměř vždy stačilo napsat jejich poptávku do skupiny a našel se někdo, kdo rád pomohl a nebydlí daleko.
Sousedská pomoc v covidové době
Na jaře jsme se rozhodli zkusit pomáhat místním seniorům a nemocným. Začali jsme vyvěšením prvního plakátku na dveře všech domů v ulici a okolí. Odezva byla pozitivní a už za první 3 dny jsme mohli roznést přes 30 roušek seniorům a hlavně je seznámili s jejich užíváním. Nakupovali jsme, venčili, půjčovali kamínka, šili, tleskali a byli docela v pohodě.

Městská část se rozhodla podpořit náš spolek i vznik dalších takových, aby sousedská síť fungovala po celé čtvrti. Oslovila proto své dobrovolníky a nabídla jim možnost založit a připojit se do aktivit sousedských spolků. Vzniklo dalších 5 spolků a rozdělili jsme si celou Prahu 7 na zóny, o které se staráme v době pandemie. I ostatní spolky vyvěsili plakáty s kontaktem a nabídka pomoci se tak mohla dostat do všech koutů sedmičky. Městká část také zveřejňuje mapu spolků a kontakty na koordinátory v každém tištěném měsíčníku, který míří do všech místních schránek. Díky tomu spolky stále rostou a ví o nich i senioři, kteří nemají přístup k internetu a nechodí třeba ani ven.

Na většinu poptávek se ve skupině našel dobrovolník. Pokud ne, stále tu jsou větší centralizované služby, na které lze odkazovat. Sepsali jsme si základní pravidla pro bezpečné dobrovolnictví, které každý dobrovolník před předáním kontaktu odsouhlasil. Od místních pečovatelských center jsme také převzali několik poptávek po dobrovolné pomoci, která přesahuje jejich běžné služby. Např. přeparkování auta paní se zdravotně tělesným postižením, asistované procházky se seniorkou apod.. Propojování dobrovolníků s potřebnými je tak jeden ze směrů, ve kterých mají spolky veliký potenciál. Ale vy svůj spolek můžete namířit zcela jiným směrem.
Co dalšího u nás funguje?
V poslední době proběhlo například:
-
Půjčování věcí (dětské lyže, rotoped, sušička na ovoce, power banka, kuchyňskou váhu, šicí stroj, repráky, kamínka,
-
Darování nepotřebných věcí (lístky do divadla, dětské oblečení, časopisy a knihy, bylinky, mléko, nábytek, kvásek, telefon a počítače, dětská houpačka, pračka, lednice, stará kuchyňská linka, autosedačka,
-
Vzájemná pomoc (malování, stěhování, převoz autem, venčení, mytí oken, nakupování při nemoci a donáška obědů, léky z lékárny,
-
Virtuální Sousedská knihovna (jedna členka skupiny vytvořila sdílenou tabulku, kam můžete dávat poptávky i nabídky knížek k zapůjčení, třeba těch, které vás nejvíce ovlivnili.)
-
Zájmové akce (otužování v řece, komorní koncerty ve vnitrobloku, pozvánky na lokální koncerty, výstavy, divadla, plesy)
-
Sdílení kontaktů (brigády a práce, řemeslníci, doučování, školy a školky, místní podniky, pronájem bydlení)
-
Svoz kvalitních potravin (sousedka domluvila hromadný dovoz čerstvých biocitrusů od kamaráda farmáře z Řecka, byla z toho skvělá komunitní akce a zásoba báječných granátových jablek a citrónů)
Další inspirativní sousedské projekty,
které oživují naší čtvrť:
-
Facebooková skupina Sousedé darují Praha 7
- skupina mámy a tátové v praze 7/ mums and dads in prague 7
- Blešáky na náměstí (1x měsíčně, můžete přinést vlastní věci)
- Farmářské trhy na Heřmaňáku (skoro každou sobotu)
- Komunitní zahrada Prazelenina
- Rodinné centrum Letná
Chcete takový spolek i u vás?
Neváhejte mě kontaktovat. Moc rád s Vámi osobně zasdílím zkušenosti z praxe, další inspirativní příklady odjinud i užitečné kontakty.
Konzultace jsou bezplatné. Pokud Vám pomůžou, můžete libovolně přispět na rozvoj naší neziskové organizace ;)
vojta@rodinavklidu.cz | 603 229 777
Těším se na Vaše příběhy
a vysněné sousedské projekty
Chcete zůstat v kontaktu?
1
Propojme se, ať můžeme sdílet zkušenosti a inspiraci
Přihlaště se k newsletteru Sousedit a odebírejte pravidelně to nejzajímavější, co se mezi sousedy děje.
2
Zapojte se do facebookové skupiny Sousedit.cz
Sdílejte podněty a diskutujte s dalšími aktivními lidmi, kteří se snaží oživit vlastní lokality.

3
Přidejte se na Mapu sousedů
Přidejte na mapu svůj bod, ať vás můžou kontaktovat aktivní lidé z vašeho okolí. Můžete si vybrat, zda jste soused, spolek, organizace nebo třeba rozšířená rodina. A koukněte se, zda už tam nějací podobně naladění sousedi nejsou.
4
Založte sousedskou skupinu pro vaší ulici/obec
Nabízíme osobní zkušenost, jak založit a pečovat o neformální sousedský spolek. Vytvořte komunikační nástroj, který umožní Vašim sousedům snadno oslovit ostatní – nabízet a poptávat pomoc, půjčovat si věci a mnoho dalšího. Umožněte každému rozvíjet to, co ho baví a co zrovna potřebuje.

5
Realizujte svůj projekt s naší podporou
Jsme tu od toho, abychom Vám pomohli s realizací sousedských projektů. Neváhejte s námi konzultovat jakýkoliv nápad. Od hledání babičky na hlídání, po stavbu sousedské sauny.
- Pomůžeme vám najít parťáky ze sousedství
- Zkusíme vás propojit s lidmi, kteří už podobný projekt realizovali
- Doporučíme odborníky a lektory, se kterými můžete spojit síly
- Poskytneme záštitu pro jednání s městem a dalšími organizacemi

Chcete s námi pomáhat ostatním
a rozvíjet sousedství v ČR?
Hledáme aktivní lidi, kteří by s námi na projektu spolupracovali, organizovali sousedská setkání ve své lokalitě nebo sdíleli inspiraci z různých oblastí sousedství. Neváhejte nás kontaktovat na: