Kojení v šestinedělí:
7 základních vodítek

Kojení představuje pro dítě ideální výživu a také sytí hned několik jeho psychických i fyzických potřeb. Je to naprosto přirozený biologický proces a může nám přinést spoustu příjemného času s naším dítětem. Pro mě je kojení jeden z nejdůležitějších způsobů kontaktu s mým synem a na synovi vidím, jak se mu kojení líbí. V šestinedělí se kojení učíme oba, matka i dítě. Abychom poskytli sobě i miminku dobrý start pro kojení, držme se pár vodítek:

1.   Čas kojení určuje miminko

Naše dítě ví přesně, kdy potřebuje být na prsu, ať už z jakéhokoliv důvodu. Pokud chceme mít šťastné miminko a dostatek mléka, přikládejme miminko na prs, kdykoliv si to žádá. Ze začátku můžeme mít novorozeně na prsu klidně úplně pořád. Mít novorozeně v jednom kuse na prsu (například v šátku) je v pořádku.

2.   Sledujme signály miminka

Miminko má v zásobě celou řadu signálů, kterými mamince dává najevo, že by chtělo pít mléko. Mezi tyto signály může patřit třeba pomlaskávání nebo špulení rtíků. Pokud matka na tyto signály reaguje, dítě nemá potřebu se uchylovat k pláči.

Při kojení by mělo mít
děťátko v ústech celý dvorec.

3.   Správně přikládejme

Miminko by mělo mít v puse celý dvorec, bradavka nestačí. Při přikládání směřujeme bradavkou směrem k nosu dítěte. Správně přisáté děťátko má rozevřená ústa a jeho rty jsou mírně ohrnuté ven.

4.   Dopřejme si čas a klid

Dejme si na kojení čas a klid. V rámci naší situace si zkusme vytvořit co nejpříjemnější podmínky - pohodlné sezení, přítmí, soukromí. Zkusme se uvolnit. Můžeme si klidně představit samu sebe jako kojící bohyni s dostatkem mléka pro výživu svého dítěte.

5.   Věřme tomu, že máme dostatek mléka - je to pravda

Kojení funguje na principu poptávky a nabídky. Čím víc dítě přikládáme k prsu a čím více pije, tím více mateřského mléka se vytvoří. Tedy pokud dítě často přikládáme, máme dostatek mléka.

6.   Pečujme o sebe, pijme a jezme

Živíme dalšího člověka, mysleme proto na svoji výživu. Rozhodně neodkládejme naše potřeby jíst a pít. Mějme při ruce láhev s vodou, hrnek s čajem a svačinky.

7.   Nepoužívejme pomůcky, které mohou kojení neprospívat

Používání dudlíků a kojeneckých lahví může negativně ovlivnit kojení. Je zcela v pořádku děťátko nechat dumlat prs, když potřebuje. Pokud je nutné děťátko krmit jiným způsobem než přímo z prsu, doporučujeme poradit se s laktační poradkyní.

     Pokud řešíte nějakou konkrétní situaci týkající se kojení, vřele doporučuji prostudovat stránky o kojení www.mamila.sk., anebo se obrátit na laktační poradkyni. Kontakt na laktační poradkyně ve Vašem okolí najdete v souborech Vaší FB skupiny Komunitní podpora šestinedělek pod názvem Kontakty na místní odbornice pro období šestinedělí.

Mgr. Lenka Kašová

Zdroje:

Ina May Gaskin, Průvodce kojením, Argo 2011

Mamila, poradestvo pri dojčení, www.mamila.sk

Komunitní podpora šestinedělek má za cíl umožnit čerstvé matce věnovat se v maximální možné míře miminku a vlastní regeneraci. Naše služby jsou zdarma.

Kojení v šestinedělí: 7 základních vodítek