O šestinedělí
pro šestinedělky

 Prvních šest týdnů po porodu představuje velmi významné a současně citlivé období v životě matky a dítěte. Dítě se adaptuje na zcela nový způsob života. Matčino tělo se regeneruje po těhotenství a porodu. Matka a dítě se poznávají, vzniká mezi nimi citová vazba, o které diky výzkumům víme, že má zcela zásadní význam pro zdravý vývoj dítěte. Oba se učí kojení, které pro dítě představuje nejen ideální výživu, ale také sytí hned několik jeho psychických i fyzických potřeb. K tomu, aby se citová vazba a kojení dobře nastartovaly a vyvíjely, potřebuje matka a novorozenec klid a čas. Potřebují být spolu v tělesném kontaktu a užívat si jeden druhého

     V době šestinedělí, stejně jako v těhotenství a při porodu, se stáváme křehčí, citlivější a intuitivnější. Naše rozumové schopnosti a nabyté znalosti o světě zcela ustupují a nastupuje úplně nové já - emotivní, animální, křehké, intuitivní - přesně takové, jaké nás dítě potřebuje. Ale co si budeme povídat - my, moderní ženy, na takové já nejsme zvyklé a často ani připravené, stejně jako často držíme vlastní dítě jako vůbec prvního novorozence v ruce. Proto zde uvádíme několik tipů pro toto období, na kterých se podílelo mnoho žen. Třeba Vám sednou, třeba ne. Ale věřte, že v tom nejste vůbec sama!

  • Důvěřujte svým instinktům v péči o miminko. Vy své dítě znáte nejlépe a cítíte ze všech nejvíc, co potřebuje (i když o tom můžete někdy pochybovat).
  • Buďte se sebou i s miminkem trpělivá. I péči o miminko se musíme učit, a to chce čas.
  • Hodně odpočívejte. Pokud jste nevyspalá, klidně běžte přes den spát s dítětem.
  • Myslete na to, abyste dost pila a jedla.
  • Přijímejte svoje pocity, ať už jsou jakékoli, včetně toho, jak rychle se mohou měnit. V šestinedělí se můžou ženy rozplývat štěstím nad miminkem a za pár minut se topit v zoufalství či vzteku. Buďte k sobě laskavá, nic si nemusíte vyčítat. Úlevu Vám může přinést i to, když budete o svém prožívání s někým mluvit, kdo Vás bez předsudků vyslechne a bude Vaše pocity plně přijímat. Z odborné pomoci si můžete vybrat poporodní dulu nebo psychoterapeutku.
  • Nic podstatného nerozhodujte. Nechte důležitá rozhodnutí až na dobu, kdy se budete zase cítit sama sebou.
  • Když máte o sobě pochybnosti, představte si, jak Vás asi vnímá dítě - vidí Vás jako nádhernou dokonalou maminku a jen touží být s Vámi, ať už jste jakákoli!
  • Když miminko pláče, neberte si to osobně. Nezlobí se na Vás ani Vám to nedělá schválně. Potřebuje jen pomoc a Vaši přítomnost.
  • Říkejte si o pomoc. V šestinedělí nejde o to všechno zvládnout, ale kvalitně navázat vztah s miminkem a se sebou jako matkou.
  • S nikým se nesrovnávejte. Každý jsme jiný, stejně tak i děti jsou různé a potřebují různou péči.
  • Je v pořádku a zcela bezpečné s dítětem spát, pokud to tak cítíte. Jediná situace, kdy to může být nebezpečné, vzniká požitím většího množství alkoholu nebo léků (či jiných látek) ovlivňujících vědomí (např.prášky na spaní).
  • Častým chováním či kojením dítě nerozmazlíte. Naopak mu ukazujete, že je milované a hodnotné. Takové dítě se snáze učí soucitu a laskavosti.
  • Návštěvy zvěte tak, jak Vám to vyhovuje. Když se na návštěvu necítíte, je v pořádku ji odmítnout. Dovolte si návštěvu požádat o pomoc, např.donést nákup, pomoc s úklidem apod.

Komunitní podpora šestinedělek má za cíl umožnit čerstvé matce věnovat se v maximální možné míře miminku a vlastní regeneraci. Naše služby jsou zdarma.

O šestinedělí pro šestinedělky