O šestinedělí pro známé

O šestinedělí
pro známé

Prvních šest týdnů po porodu představuje velmi významné a současně citlivé období v životě matky a dítěte. Dítě se adaptuje na zcela nový způsob života. Matčino tělo se regeneruje po těhotenství a porodu. Matka a dítě se poznávají, vzniká mezi nimi citová vazba, o které diky výzkumům víme, že má zcela zásadní význam pro zdravý vývoj dítěte. Oba se učí kojení, které pro dítě představuje nejen ideální výživu, ale také sytí hned několik jeho psychických i fyzických potřeb. K tomu, aby se citová vazba a kojení dobře nastartovaly a vyvíjely, potřebuje matka a novorozenec klid a čas. Potřebují být spolu v tělesném kontaktu a užívat si jeden druhého. Aby však matka mohla tomuto vztahu dát prioritu, potřebuje k tomu oporu v okolí.

Pokud se Vaše dcera/snacha/ sestra/kamarádka rozhodla investovat do zdraví svého a dítěte, gratuluji! Znamená to, že bude šestinedělí trávit v klidu, snažit se hodně odpočívat a především se věnovat miminku.

Jak ji v tom můžete podpořit?

  • Důvěřovat v její mateřské instinkty. 
  • Přijít na návštěvu až Vás čerstvá rodina pozve.
  • Na návštěvě se samostatně obsloužit a neočekávat pohoštění.
  • Rady poskytovat jen na vyžádání.
  • Respektovat výchovný přístup a péči šestinedělky.
  • Nabídnout pomoc v domácnosti - úklid, vaření, péči o starší sourozence, o domácí zvířata, nákup. Spousta rodin ocení, když jim po domluvě donesete vařené jídlo.
  • Šestinedělky bývají vysoce vnímavé a citlivé, díky tomu dokáží být vyladěné na miminko a jeho potřeby. Od okolí to ale vyžaduje větší ohleduplnost vůči čerstvé matce, např. nezlehčovat její pocity, příp. nebrat si je příliš osobně, místo kritiky či nevhodných vtipů hledat ocenění a slova podpory. 

Komunitní podpora šestinedělek má za cíl umožnit čerstvé matce věnovat se v maximální možné míře miminku a vlastní regeneraci. Naše služby jsou zdarma.