Chci se zapojit

Pro rozjezd projektu aktuálně hledáme regionální koordinátorky! Více info najdete níže v Co obnáší být koordinátorkou.

Jak to funguje?

K tomu, aby se mohly šestinedělky a kmotřičky propojit, využíváme regionální facebookové skupiny Komunitní podpora šestinedělek - název regionu. Vstupním požadavkem je seznámení s pravidly a zodpovězení tří kontrolních otázek. Pak už šestinedělky mohou psát přímo na zeď svoje požadavky. Kmotřičky odpovídají komentářem nebo soukromou zprávou. 

V souborech FB skupiny se nachází několik užitečných dokumentů - tipy pro šestinedělí pro matky, pro známé, pro otce, tipy pro úspěšné kojení a užitečné odkazy na lokální odbornice pro toto období (laktační poradkyně, duly apod.). 

Jak se zapojit do projektu?  

1) Jste čerstvá/budoucí maminka a chcete využít služeb kmotřiček? 

Přihlaste se do Vaší nejbližší regionální FB skupiny! (seznam fungujících skupin). 

Žádná kolem Vás není? Nevadí - mluvte o Vašem záměru využít šestinedělí k tomu, abyste zdravě nastrartovala kojení a citové pouto s miminkem, a požádejte o pomoc ženy, které znáte! Můžete jim doporučit také tyto webové stránky. Třeba se některá dokonce rozhodne tuto myšlenku šířit dál a založí místní skupinu!

2) Věříte v hodnoty kontaktního šestinedělí? Chcete budovat podpůrnou ženskou komunitu založenou na pomoci a respektu?

Staňťe se kmotřičkou a pomáhejte ženám v šestinedělí! Uvidíte, že i Vám se tato pomoc vrátí. Přihlaste se do Vaší nejbližší regionální FB skupiny! (seznam fungujících skupin vizte níže). 

nebo

Založte skupinu Komunitní podpory šestinedělek ve Vašem regionu a staňte se její koordinátorkou!

Vaším úkolem bude vytvořit a spravovat FB skupinu, která bude sdružovat ženy s touhou vrátit šestinedělí jeho unikátní význam, navázat spolupráci s místnimi odbornicemi (laktační poradkyně, duly apod.) a šířit hodnoty projektu. V případě zájmu napište na email: podporasestinedelek@gmail.com. 

3) Pracujete se šestinedělkami? Jste laktační poradkyně/dula/poporodní dula/porodní asistentka/terapeutka zaměřená na mateřství? Jsou s Vámi naše hodnoty v souladu a ráda byste ještě více šířila osvětu o šestinedělí? 

Spolupracujte s námi jako odbornice! V každé regionální skupině chceme mít uvedené místní odbornice na období šestinedělí, aby s nimi mohly čerstvé matky snadno navázat kontakt a využít jejich služeb. Navíc můžete projekt snadno šířit mezi Vaše klientky a více žen se tak dozví, že může čerpat podporu od okolních žen.

Oslovte Vaši nejbližší regionální skupinu, nebo napište na podporasestinedelek@gmail.com.

Proč se stát kmotřičkou?

Kmotřičkou se může stát každá dospělá žena (a dívka od 12ti let v doprovodu dospělé kmotřičky), která věří, že šestinedělí je jedinečné období pro matku a dítě, kteří si zaslouží mít dostatek času se poznávat, naučit se kojení, užívat si přítomnosti druhého a naplňovat tak svoje potřeby, které se pozitivně odrazí v dalším životě.

To, že se stanete kmotřičkou, pro Vás může mít vícečetný přínos:

 • budete žít podle svých hodnot
 • ukazujete okolí, že pomáhat si a být laskaví je normální a přirozené
 • investujete do generace matek a dětí, kteří díky Vám zažijí pospolitost a pomoc, a budou je přirozeně šířit dál. Díky kontaktnímu rodičovství se malé děti učí, že život je dobrý a že jejich potřeby mají význam a zaslouží si jejich naplnění. Takové děti vyrůstají v ohleduplné a soucitné dospělé.
 • vytváříte ženskou komunitu založenou na respektu a podpoře
 • poznáte se s dalšími ženami, které sdílí Vaše hodnoty

Co obnáší být koordinátorkou

 • Koordinátorka zakládá místní skupinu Komunitní podpory šestinedělek. Věří v hodnoty projektu a nadšeně je šíří dál. 
 • Aby mohla komunitní podpora vzniknout a smysluplně fungovat, potřebuje ideálně dvě koordinátorky - Facebookovou administrátorku a networkerku. 
 • FB administrátorka spravuje reagionální FB skupinu, schvaluje nové členky, dbá na funkčnost skupiny, aktualizuje informace.
 • Networkerka navazuje spolupráci s místními odbornicemi na období šestinedělí (laktační poradkyně, poporodní duly apod.)
 • Obě vykonávají osvětu o šestinedělí, sdílí informace o komunitní podpoře a rozšiřují tak počet jejích členek. Konají tak způsobem a měrou, která je jim příjemná a která respektuje ostatní názory a přístupy.   
 • Pokud se chceš stát koordinátorkou Komunitní podpory šestinedělek, pročti si celé stránky, zda je projekt s Tebou opravdu ve všem v souladu. Pokud ano, hurá! Ozvi se na podporasestinedelek@gmail.com. Už se těším na spolupráci! :)

Najděte skupinu ve Vašem regionu

Chcete naši činnost podpořit?

A umožnit nám tak projekt šířit dál mezi více žen? Můžete nám přispět na fungování projektu a informační osvětu na transparentní účet! 

311 322 333 5 / 2010
Do poznámky, prosím, uveďte "šestinedělky".  Děkujeme!